Hned při prvním spuštění jakéhokoli androidího telefonu se Vás systém zeptá, zda máte účet google, nebo zda ho chcete založit. Co když ale nechcete svěřovat svá data „velkému bratrovi“, ale chce využívat telefon se systémem android. Aktuálně takhle funguji přes dva měsíce a jde to.

 

  1. Market

První, o co přijdete, je Google play, tedy obchod se všemi aplikacemi, co jsou pro Andorid k sehnání. Na internetu je ale několik alternativních marketů, které můžete používat. Já jsem si vybral Aptiode, kde jsem našel vždy vše, co jsem potřeboval.

  1. Kontaky a kalendář
S kontakty není zase takový problém, stačí je uložit na SD kartu, nebo do paměti telefonu a importovat přímo do telefonu.
Kdo by chtěl přeci jen něco sofistikovanějšího, tak kontakty a kalendář synchronizuje přes službu Fruux.com, což je webová aplikace s možností synchronizace na více zařízení.
  1. Root + odinstalování bloatware (předinstalovaných aplikací)

Aby byl systém co nejrychlejší a neměl v sobě spoustu předinstalovaných aplikací, jak tomu bývá u všech (kromě Nexus) zařízeních, je nutné na přístroji provést ROOT a odinstalovat přebytečný bloatware. Já na odinstalaci použil aplikaci Root uninstaller. Před samotnou odinstalací, doporučuji provést zálohu telefonu, nebo minimálně aplikací. Po úspěšné záloze se můžete vrhnout do odstraňování přebytečných aplikací od výrobce, které zabírají nejen místo na Vašem úložišti ale i v paměti RAM.

  1. Šikovné programy + zrychlení systému

Po odstranění všech nepotřebných programů bych doporučil pár aplikací, které využívám a zrychlil jsem tím chod systému.

  • Nova Launcher: Patří mezi jeden z nejpoužívanějších a dle mého nejrychlejších launcherů. 
  • Signal: Aplikace na šifrované zprávy (umí posílat i SMS)
  • AirDroid: Správa mobilu přes WiFi
  • Waze: Navigace zdarma (nutno mít datové připojení)
5. Má to i své ALE
Používat systém bez neustálého dohledu Google je sice super (mimo jiné výdrž baterie se mi o hodně zvětšila, když se teď vše pořád nesynchronizuje) ale má to své ale. Jediný kámen úrazu jsou google services, které se mi nepodařilo do telefonu nahrát a tak tu vzniká problém např. s používáním google map. Obejít se to samozřejmě dá, já používal mapy.cz od Seznamu a jejich offline verzi.
Patrik Žák IT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.