Facebookem se v posledích dnech šíří HOAX který nabádá k zadání speciálního kódu BFF do komentáře pod příspěvek. Když komentář zezelená, tak je Váš účet bezpečný „Mark Zuckerberg, ředitel Facebooku, vytvořil speciální kód BFF k ochraně tvého účtu. Napiš ho do komentářů a pokud ti zezelená, tvůj účet je zabezpečený. Pokud nezmění barvu na zelenou, tak si okamžitě změn své heslo k Facebooku.“ (viz screen)

Bohužel se najde hromada lidí, kteří tomuto hoaxu (chcete-li této falešné zprávě) věří a vypisují pod příspěvky BFF s nadějí, že jim text zezelená a jejich účet je tak bezpečný. NE! tímto opravdu neověříte, zda je Váš účet bezpečný! Jde pouze o nastavení Vašeho účtu, zda BFF zezelená, či nikoli.

Co tedy dělá bezpečný účet? 

Bezpečný účet na FB začíná přihlášením. Doporučuji silné, unikátní a generované heslo některým z password managerů. Dále zapnout dvoufaktorovou autentikaci, což facebook umožňuje a po přihlášení z cizího počítače Vám přijde SMS kód, jako do banky, a bez něj se nepřihlásíte. No a v neposlední řadě je to nastavení soukromí což si mnozí neuvědomují a mají veřejný profil, sdílí vše co je napadne a vše dávají veřejně.

Jak poznám, zda byl můj účet napaden?

To je jednoduché. Pokud je Váš mail v některém z veřejných úniků dat zjistíte na stránce https://haveibeenpwned.com/ . Zadáte zde svůj mail a pak kliknete na pwned? Systém prohlédne svoji DB a ukáže Vám, zda k úniku u některé z služeb došlo (stránka zčervená a vypíšou se služby) či nikoli (stránka bude zelená). Pokud se Vám ukáže červená stránka, tak doporučuji na dané službě změnit heslo.

foto:

https://haveibeenpwned.com/

https://www.hoax-slayer.net/

https://facebook.com

 

Patrik Žák IT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.