Vypadává, nahodile Vás odpojí, je pomalá nebo má malý dosah? Takovéto problémy Vás můžou s WiFi potkat a na vině nemusí být rozbitý router, ale Vaši sousedé.

 

Ti z Vás, co bydlí v rodinném domku tento problém většinou nemají, ale my, co bydlíme v paneláku to známe velmi dobře. Zapnete WiFi na mobilu, tabletu nebo notebooku a v okolí na Vás svítí hromada WiFi sítí Vašich sousedů, a to některé mnohdy s větším signálem než Vaše siť. Když se Vám podaří připojit, tak spojení občas vypadne, občas se zasekne stream videa, prostě WiFina se chová divně. Na vině jsou sousedi, kteří svým signálem ruší ten Váš. Jak si z této pasti pomoci si povíme v tomto článku.

ZMĚNA KANÁLU

Každý WiFi router vysílá v určitém rozsahu kanálů. 2,4Ghz routery umí až 13 kanálů. 5Ghz routery jich umí výrazně více. Váš router se po prvním zapnutí automaticky naladí na volný kanál a tam zůstane. Právě i proto pomáhá restart WiFi, protože router znovu proscanuje okolí a najde nejvhodnější kanál. Tedy do té doby, než Vám jej zase někdo obsadí. Obsazenost kanálů se dá zjistit např. v aplikaci Wifi Analyzer kterou si stáhnete do Vašeho telefonu.

2,4 Ghz kanály

 

POŘÁDNÝ WIFI ROUTER

To jak Váš router “svítí“ do okolí je ovlivněno výkonem WiFi modulu a kvalitou antény. Nejprodávanější routery v ČR jsou TP-Linky. Tyto routery jsou špatné hned z několika důvodů. Tím prvním je jejich bezpečnost, respektive zranitelnost. Kdo z Vás, co máte doma TP-Link, jste někdy updatoval router? 99% lidí odpoví nikdy. Není se čemu divit. Na router totiž už ani nejsou aktualizace. A jelikož je většinou router hlavní brána do Vaší sítě, tak je to velký bezpečnostní problém. Ale o tom třeba někdy jindy.

Další neduhou TP-Linku je, že si zabere široké pásmo kanálů, takže stačí 3 sousedi vedle sebe s TP-Linkem a máte na problémy s WiFi zaděláno, protože není volný žádný z 13ti kanálů do kterého by se router s Vaší WiFi vlezl.

No ale který router pro domácnost pořídit? Zkušenost říká, že dobré výsledky má Mikrotik, nebo Ubiquiti. Jejich nastavení je sice složitější, ale věřím, že se ve Vašem okolí najde někdo, kdo IT aspoň trochu rozumí a WiFi router někdy nastavoval.

 

Neslavný TP Link

 

 

PŘEJÍT NA 5Ghz

Další radou, jak vylepšit domácí WiFi síť je přejít na 5Ghz. Což je technologie, která zatím není v domácím použití tolik rozšířená. Když se podívám u nás na srovnání 5Ghz a standardních (většinou těch TPLinkových) 2,4Ghz tak je 5tka úplně prázdná a vysílám tu sám. Problém ale nastává s kompatibilitou zařízení v domácnosti. S 5tkovou sítí doma komunikuje tablet, oba notebooky a oba telefony. Signál je super, rychlost a kvalita připojení se nedá s 2,4Ghz srovnat. Prostě to běží rychle a bez výpadků. Narazili jsme ale u WiFi tiskárny, asistentky Alexa a světel Lifx. Ty umí pouze 2,4Ghz a 5tkovou síť prostě nevidí. Co s tím?

Rozdíl mezi 5Ghz a 2.4Ghz

 

POMŮŽE DVOUTUNEROVÝ DUALBAND

Obyčený Dual-Band WiFi router umí vysílat jak v síti 2,4Ghz tak v síti 5Ghz což je super. Ale abyste nemuseli kupovat dvě krabičky je zapotřebí mít tzv. dvoutunerový dualband. Takovýto router potom dokáže vysílat na obou frekvencích současně což umožní se připojit novějšími zařízeními na tu lepší 5Ghz síť a těm starším na 2,4Ghz. A to že WiFi router nemusí být hnusná krabička s anténami dokazují dnes výrobci výrobou hezkých designových krychliček.

Patrik Žák IT ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.