Největší internetová společnosti u nás seznam.cz konečně spustila dvoufázové ověření. Že by se konečně někdo v seznamu zamyslel nad bezpečností? No tak na půl.

V dnešní době máme několik způsobů jak aktivovat dvoufázové ověření. Banky standardně ověřují sms zprávou což se dnes nepovažuje za bezpečné, protože je známa technika, jak sms odposlechnout. Většina firem používá RSA klíče, což je kus kódu (většinou šestimístného) který se každých 30 sec mění. No a pak tu máme třeba google, který má tuto funkci integrovanou v androidu a vy si můžete zvolit, zda Vám zavolá robot a nadiktuje klíč, zda použijete RSA klíč, nebo zda provedete ověření androidem.

aplikace Authy pomocí které můžete spravovat Vaše 2FA přihlášení

Bohužel v seznamu si řekli že nejlepší je, nainstalovat si jejich aplikaci do telefonu a pomocí této appky se přihlašovat. Proč ale tato aplikace chce níže uvedená oprávnění? To nám asi nikdo nepoví.

Oprávnění aplikace seznam pro Android

Ale přeci je to lepší a jednodušší, jak říká Lukáš Kovač, produktový manažer služby Seznam.cz Prohlížeč: „Protože SMS nejsou pro využití dvoufázové autorizace tolik bezpečné a opisování kódu není lidem pohodlné, zabudovali jsme ověřování přímo do naší aplikace Seznam.cz. Kdykoliv se někdo pokusí přihlásit do jakékoliv služby od Seznamu pomocí vašeho účtu, zeptá se vás aplikace, zda to jste skutečně vy, a to bez ohledu na to, z jakého prohlížeče v telefonu nebo na stolním počítači se přihlašujete,

No a pokud by jste chtěli dvoufázové ověření a nechtěli jejich aplikaci, tak pak máte ještě jednu možnost a ne, RSA klíč to není. Je to jejich seznam prohlížeč.

Pokud Vám přeci jen zásah do Vašeho soukromí nevadí, potom zde je návod, jak 2FA aktivovat: https://napoveda.seznam.cz/cz/login/dvoufazove-overeni/

zdroje:
https://napoveda.seznam.cz/cz/login/dvoufazove-overeni/

Seznam.cz má nově dvoufázové ověření u všech svých služeb. Zvýší zabezpečení přihlašování například do Emailu


https://www.seznam.cz/prohlizec

Patrik Žák IT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.