Litevská společnost Mikrotik založena v roce 1995 Je známá nejen svým systémem router os, ale také síťovým hardwarem s výborným poměrem cena výkon.

Ahoj, já jsem Patrik a vítám Vás u série Mikrotik Monday.

Začneme sekcí Hardware, kde Mikrotik nabízí spoustu síťového HW od routerů, přes switchte až po zařízení nejen pro bezdrátové poskytovatele internetu. Po kliknutí na daný produkt uvidíme jeho specifikace včetně testů rychlosti. Musíme brát v potaz, že testy jsou prováděny v laboratorních podmínkách, ale nějakou představu o výkonu zařízení dostaneme. Důležité je také se podívat na blokový diagram, kde zjistíme, jak je router konstruován a jaké jsou propustnosti jednotlivých switchů uvnitř mikrotiku.

Na každém tomto HW je nainstalován operační systém RouterOS nebo SwitchOS. Tím se dostáváme do sekce Software, kde je možné stáhnout aktuální verze systému, a hlavně program Winbox, který budeme nejčastěji používat pro připojení k mikrotiku.

Router OS vychází z linuxu, takže je možné jej nainstalovat i na počítač a používat jej jako router. My si v sérii videí Mikrotik Monday ukážeme, jak router OS nainstalovat na virtualizační hypervizor VMware esxi a Proxmox.

Jako další zdroj inspirace jsou tzv. MUMy, kde Mikrotik trenéři z celého světa prezentují novinky a konfigurace zařízení. Záznamy z přednášek jsou dostupné na YouTube kanále Mikrotiku a na webu jsou ke stažení všechny slidy z prezentací.

Máte nějaký dotaz či zkušenost s Mikrotiky? Napište mi do komentářů a já se budu těšit u dalšího videa.

 

Patrik Žák IT ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.